Fotogalerie

V pátek 21. června proběhl na nýrském náměstí koncert Janka Ledeckého. Hezká atmosféra, občerstvení a dobré počasí. Prostě večer jak má být.
"Madagaskar s vůní vanilky a potu" - tak se jmenovala cestovatelská beseda, ve které jsme se společně vydali na čtvrtý největší ostrov světa, který nabízí nepřeberné množství zoologických zvláštností i překrásnou přírodu. Deštné pralesy národních parků, endemické poloopice, nádherně zbarvení chameleoni, život obyčejných Malgašů... tím vším nás se svým milým humorem provedla cestovatelka a publicistka Saša Ryvolová.
Dnešní Hravé odpoledne s IC bylo z důvodu nemoci trochu netradiční. V chladném červnovém odpoledni jsem se zahřáli cvičením se švihadly.
Zachraňme hlas minulosti pro budoucnost. Tak zní název sbírky, kterou založil Památník Lidice, p.o. Ministerstva kultury. Cílem této sbírky je shromáždit dostatek finančních prostředků na zrestaurování Památníku dětských obětí války v Lidicích. Nejen o této sbírce, o Lidicích, Památníku, ale i o samotné autorce tohoto významného díla akademické sochařce Marii Uchytilové byla přednáška pana Václava Vetýšky. Dobrovolné vstupné spolu s příspěvkem Města Nýrska ve výši 10 000 Kč bude poukázáno na účet sbírky. Děkujeme že pomáháte.
V neděli 2. června se ve sportovní hale u ZŠ Komenského ul. konal Den dětí. Program byl zahájen ve 14 hodin vystoupením dětí z DDM Nýrsko. Následovala ukázka RC modelů, rugby z kroužku Rugby Šumava a kickbox Spartak Nýrsko . Letos k nám zavítala Policie ČR, která přivezla svá vozidla k nahlédnutí a nejen to. Návštěvníci mohli zavítat i do stánku Hitrádia FM Plus, kde si mohli nechat namalovat obličej, zahrát hry nebo posedět. Pro děti byl připraven i skákací hrad a spolu s rodiči mohli vyzkoušet zajímavou hru s Electrowin. Přítomný byl také místní spolek včelařů, který dětem představil svou činnost a také skleněný úl. Své stanoviště měli i mladí hasiči Nýrsko a Pošumavská zubní s. r. o. Děti si během odpoledne plnily jednotlivé úkoly na osmi stanovištích a mohly si i zahrát například Člověče nezlob se a nebo Domino. Připraven byl také pohádkový fotokoutek. V průběhu dne si mohli návštěvníci zakoupit Štěstíčko se zajímavými cenami, které nám věnovali sponzoři. Jako poslední vystoupení bylo bublináře ze Zabublej.cz, který dětem předvedl zajímavou bublinovou šou. Poté se akce pomalu ukončovala a my všem děkujeme, kteří na ni přišli a v tom deštivém počasí si užili trochu zábavy.
Pasování prvňáčků na Rytíře řádu čtenářského
Ceremonie se konala v sále městské knihovny 24. 5. 2024 za účasti královny Písmenkového království, dvorní dámy a rytíře. V každém království, chcete-li se stát rytířem, musíte splnit tři úkoly, a to od nejlehčího k nejtěžšímu. V našem případě to byla znalost písmen, přiřadit k pohádkové postavičce správný název a přečtení krátkého textu. Tím děti prokázali, že písmenka jsou jejich kamarádi. Následně všichni prvňáčci odříkali společně s královnou slib „čtenáře“ a poté proběhlo samotné pasování. Děti dostaly knihu z projektu Knížka pro prvňáčka, vydanou speciálně k tomuto účelu. Medaili, diplom, poukaz na roční členství v městské knihovně zdarma, a něco malého na zub. Všem mladým čtenářům přejeme mnoho zajímavých dobrodružství ve světě knih a fantazie.
V sobotu 18. května se konal 1. ročník Dne otevřených lesů v Nýrsku! Přestože nám počasí nepřálo, náladu nám to nezkazilo. Po krátkém úvodu jsme se vydali na procházku od Lesního divadla přes prostor bývalé Ptačí rezervace až ke zřícenině hradu Pajrek. Prohlédli jsme si lesní techniku, pronikali do tajů lesa, dozvěděli se o vlastnictví lesa, složitém procesu jeho výsadby a mnoho dalšího. Ti nejmenší se po cestě vyřádili při plnění úkolů s lesní tématikou, přičemž za každý splněný úkol je čekala zasloužená odměna. Na samém závěru obdrželi všichni účastníci speciální suvenýr na památku tohoto dne. Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci této akce a samozřejmě všem těm, kteří se nenechali odradit počasím a přišli mezi nás.
Válečné osudy tří lidí s Nýrskem spojených - tak se jmenovala další z besed s panem Janem Jirákem, archivářem klatovského muzea. Pohled do života tří mužů, z nichž každý se s okupací a druhou světovou válkou vyrovnal podle svých sil a svědomí, přinesl mnoho zajímavých informací nejen o historii Nýrska.
Máme za sebou další hravé odpoledne. A protože v tak krásném počasí by bylo škoda zůstávat doma, vzali jsme křídy a vyrazili do parku. Jak je z fotek zřejmé, tématem byla farma. Šikovné děti a příjemně strávený čas. Těšíme se na příště.
Patnáct a půl dítěte se sešlo na Noci s Andersenem. Smyslem této akce je podpořit dětské čtenářství. Pomoct dětem pochopit, že knihovna je "kouzelné" místo, a že čtení může být zábava.
Vyrazili jsme na hrad Pajrek a cestou jsme plnili řadu úkolů. Na Pajreku jsme našli poklad, a v areálu pod sjezdovkou opekli vuřty. Ale to zdaleka nebylo vše. Kvízy, zdobení batůžků, deskové hry, knížky, zpívání ... nu a nakonec přišlo na řadu i čtení na dobrou noc.
Děti byly príma a doufáme, že se jim líbilo.
Jedinečná STAND UP COMEDY SHOW „Než začnu" v podání dokonalého Miloše Knora se uskutečnila v pátek 26. dubna u nás v KD-DDM Nýrsko.
Zábavné celovečerní představení známého komika, ze kterého nás smíchy rozbolely břišní svaly.
Dubnové čtení s dílničkou, proběhlo ve znamení klasických pohádek Karla Jaromíra Erbena. Tentokrát Jezinky a Smolíček. Podle nás vypadají jezinky nějak takto.
Pro velký zájem proběhlo opakování besedy s panem Vetýškou, který nás seznámil s historií chat a chalup na Šumavě. Nejednalo se pouze o známé chalupy, jako je Juránkova chata, ale i o ty méně známé nebo zaniklé. Nechyběly ani fotografie z jeho toulek Šumavou.
Nejen do ikonického kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale i do další známých i méně známých staveb významného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, nás v páteční přednášce alespoň virtuálně vzal pan profesor Jan Royt. Přednáška byla nejen pro širokou veřejnost, ale byla zároveň vyvrcholením přednáškového cyklu Univerzity třetího věku.
Dubnové Hravé odpoledne proběhlo v hojném počtu. 13 dětí si přišlo vytvořit sluníčko s duhou. A proč zrovna tohle? V dubnu je aprílové počasí, chvilku prší a hned svítí sluníčko, tak je velká pravděpodobnost, že narazíte na duhu. Všichni jsme si to moc užili a doufáme, že na dalším Hravém odpoledni bude taky tak velká účast.
Stánky s rukodělnými výrobky, maňáskové divadlo, taneční, pěvecké či hudební vystoupení dětí z DDM a ze ZUŠ Hanuše Steina v Nýrsku a na závěr velikonoční program "Pomlázka se čepejří" plzeňské skupiny Plzeňský MLS - malý lidový soubor. Takto bychom mohli shrnout první Velikonoční jarmark, který se uskutečnil dnes, v sobotu 30. 3. , na nýrském náměstí. To vše bylo umocněno krásným slunečným počasím.
V Hodousicích se sázel dub zimní.
Páté nýrské stromosázení je za námi! A že se nás sešlo. Během sobotního dopoledne jsme vysadili 1725 sazenic dubu. Všem, kteří jste přišli pomoci a přispět opět na dobrou věc, děkujeme. Tentokrát mezi nás přišli i malí pomocníci, kterým patří velké poděkování. Po dobře vykonané práci přišla i zasloužená odměna. Na Řáholci na nás čekalo malé pohoštění, za které je třeba poděkovat "babče z Nýrska", p. K. Kubátové, manželům Sloupovým a hodousickým hasičům. Výtěžek z této akce bude věnován Filipovi z Hodousic na podporu jeho sportovní činnosti.
Děkujeme za vaši účast a těšíme se, že se opět potkáme na podzimním STROMOSÁZENÍ.
Pohádkové čtení s tvořením.
Máme tady březen a s ním další pohádkové čtení, spojené s výtvarnou dílničkou. Letos se věnujeme klasickým pohádkám a tak nesměla chybět pohádka o Kohoutkovi a slepičce.
Děti byli ohromně šikovné. Posuďte sami.
Pan Vetýška nás vzal po krásách chat a chalup na Šumavě. Řekl nám nejen o historii známých chalup, jako je Juránkova chata, ale i těch méně známých, opomíjených. Nechyběly ani fotografie z jeho toulek Šumavou. Pro veliký zájem bude beseda ještě jednou uskutečněna. Další datum besedy se brzy dozvíte.
Březnové Hravé odpoledne jsme tvořili jarní obrázek s vázou kočiček. Všichni byli šikovní a vytvořili si krásné obrázky. Budeme se těšit zase na příští měsíc. A co budeme dělat příště? To se nechte překvapit.
První hravé odpoledne roku 2024. S dětmi jsme si vyrobili krásného klauna jako stojánek na tužky.
A co si vyrobíme příště? To se nechte překvapit.
Skoro třicet dětí si spolu s rodiči užilo první letošní čtení a tvoření v knihovně. Letos na motivy klasických pohádek. Dnes Hrnečku vař.
Všechny hrnečky byly krásné a některé naprosto kouzelné.
Dnešní odpolední akce na kluzišti se vydařila!
Počasí se během dne umoudřilo a my jsme na ledě přivítali spoustu krásných masek. Vybrat tři nejhezčí byl vskutku těžký úkol. Spolu s maskotem SNĚHULÁKA jsme si společně zabruslili, zatančili, zahráli hry na ledě a užili si tak krásné odpoledne. Všem, kteří se karnevalu zúčastnili děkujeme a budeme se na vás těšit opět za rok.
Z vody je země úplně jiná. Že to platí i o Nizozemí, jsme se dozvěděli při poutavém vyprávění s oblíbeným Tomášem Kubešem.
Putovat na lodi je velké dobrodružství, musíte hledat kotviště, zvedat mosty... Romantické plavby po kanálech a jezerech, poznávání historie, kultury a zajímavostí života v Holandsku... To vše bylo tématem čtvrtečního večera v sále nad knihovnou.
Večer plný krásných melodií a společného zpívání, to byl vánoční koncert v kostele sv. Tomáše.
Za skvělou atmosféru patří největší díky hudebnímu uskupení PILSEN VOICE, Římskokatolické farnosti Nýrsko, řádovým sestrám ze Strážova, manželům Vyskočilovým a vám všem, kteří jste přišli.
Druhou adventní neděli proběhla na nýrském kluzišti akce s názvem "LEDOVÉ HRÁTKY". Odpoledne zahájila svým krasobruslařským vystoupením slečna Zuzana Anderlíková, poté nám kluci pod vedením Radky Růžičkové předvedli ukázku hokeje a pak už jsme pozvali na ledovou plochu všechny přítomné. Celé odpoledne se střídaly bloky her a soutěží s prostorem pro volné bruslení. Pokud někomu byla zima, či bylo potřeba doplnit energii, bylo zajištěno občerstvení.
Akci uspořádalo Město Nýrsko společně s MKS a zaměstnanci sportovišť.
První adventní neděli proběhlo v Nýrsku na náměstí rozsvícení Vánočního stromu. Samotnému rozsvícení předcházel projev a přání všeho dobrého od pana starosty Rubáše, paní místostarostky Denkové a požehnání pana faráře Potegy. Příjemnou atmosféru pomohli dotvořit svým zpěvem děti z DDM a hudební uskupení Capra di Fossa. Bonusem pak byla možnost občerstvit se, a koupit něco pěkného na trhu.
Koncem listopadu 2023 proběhl v kostele sv. Tomáše v Nýrsku, koncert u příležitosti dokončení dvouleté renovace varhan. Paní místostarostka Denková nás přivítala, pan Vorlíček jako majitel restaurátorské firmy nás stručně seznámil s průběhem renovace a pan farář Potega pronesl požehnání.
Nakonec zazněly úryvky skladeb převážně z období baroka v podání Vojtěcha Nováka, kterého na flétnu doprovodila Eliška Bošková. I díky plnému kostelu vládla příjemná atmosféra.
Stát v Jižní Americe, který je součástí karibské Jižní Ameriky, to je Kolumbie. Jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá u obou oceánů, na pobřeží Karibiku, tedy i Atlantského oceánu a Tichého oceánu. Obyvatelé mluví španělsky a hlásí se ke katolické církvi. To, a spoustu jiných zajímavostí jsme se dozvěděli na cestovatelské besedě s paní Janou Dvorskou.
Další z besed zaměřená na historii. Tentokrát s Janem Jirákem z klatovského muzea. Množství zajímavých informací a fotografií, mapující jak a proč se Nýrsko stalo součástí třetí říše.
Dne 21.10. 2023 se uskutečnilo již čtvrté stromosázení. Tentokrát jsme vysadili 1 410 sazenic dubu zimního, sázelo se na pasece nad bývalou drůbežárnou. Jako pokaždé, i tentokrát byla akce charitativní a peníze putovaly k Filipovi, nadějnému florbalistovi. Všem zúčastněným patří velké děkujeme a budeme se těšit na jaro, kdy proběhne již pátý ročník.
Beseda na téma Po stopách Krále Šumavy byla velmi zajímavá. Nový krátký dokument Radka Nakládala a amatérského badatele a spisovatele Jana Voldřicha představil a ukázal pravého Krále Šumavy v oblasti Kvildska, který nebyl oproti Josefu Hasilovi nikdy polapen a kterým byl Kilián „Franz“ Nowotny, který mnohokrát nelegálně překročil hranici mezi Bavorskem a jižními Čechami.
22.9.2023 v sále KD - DDM Nýrsko k tanci a poslechu hrála jihočeská dechová kapela Malá muzika Nauše Pepíka.
Cestovatelská beseda se Stanislavou Šimánovou. Zajímavosti, kuriozity, přírodní a architektonické krásy Thajska.
Takřka 40 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bylo otevřeno v neděli 13. srpna 2023 v rámci Dne židovských památek v ČR. Město Nýrsko se této akce také zúčastnilo.
2. letní koncert na náměstí zahájil DJ Radek, který navodil atmosféru letní párty. Po něm převzala štafetu brněnská třináctičlenná skupina The People, která rozproudila krev všech přítomných. Dala za sebou tři série mixů písniček jak českých interpretů, tak zahraničních a problémem nebylo měnit žánry. Díky skvělé atmosféře se dalo celé náměstí do pohybu. Na stejnou notu navázal DJ Radek, který nám večer zakončil.
Ve čtvrtek 29. června 2023 proběhlo v knihovně poslední předprázdninové čtení. Děti si vytvořily svůj košíček, do kterého si nasbíraly a natrhaly z pohádkového stromu dobroty.
Historicky první pasování prvňáčků na Rytíře řádu čtenářského proběhlo v sále nad knihovnou.
Děti dostaly kromě "glejtu" knihu, medaili a nabídku čtenářského průkazu do knihovny na rok zdarma.
V pátek 9.6.2023 se na náměstí v Nýrsku uskutečnil první ze tří hudebních večerů. Jako první vystoupila skupina Radiátor, hlavní čas pak patřil Jiřímu Zonygovi s kapelou. Byl to folkrockový koncert plný moderních lidovek, balad a vlastní tvorby. Večer zakončil osvědčený DJ Radek.
V sobotu 3. června 2023 se na fotbalovém hřišti v Nýrsku konal Den dětí. Program byl zahájen ve 13 hodin vystoupením dětí z DDM Nýrsko a následnou kynologickou ukázkou. Návštěvníci se mohli seznámit s technikou Armády ČR a vyzkoušet si střelbu v airsoftové střelnici. Na ledové ploše probíhaly ukázky florbalu a mažoretkového sportu. Přítomný byl také BESIP a místní spolek včelařů, který dětem představil svou činnost a také skleněný úl. Děti si během odpoledne plnily jednotlivé úkoly na osmi stanovištích a mohly si i zahrát například Člověče nezlob se a nebo Domino. Připraven byl také pohádkový fotokoutek. Pro nejmenší návštěvníky byl připraven skákací hrad, klaunka Pepina a malování na obličej. V průběhu dne proběhlo slosování o hodnotné ceny, které nám věnovali sponzoři. Na závěr se uskutečnila vodní bitva, která ukončila náš úžasný letní den.
V pátek 26.5.2023 proběhla vzpomínková akce k připomínce zbourání kostela Čtrnácti svatých pomocníků, který stával na náměstí v Dolním Nýrsku. Demolice kostela proběhla 26. ledna 1973.
Město tak přišlo o jednu ze svých architektonických památek, jejíž podobu dnes známe jen ze starých fotografií. Naprostá většina domů na náměstí byla zbořena.
Při vzpomínkové akci zazněla hudba, promluvil Mons. Tomáš Holub, hejtman Plzeňského kraje pan Rudolf Špoták, pan starosta i paní místostarostka, prof. Jan Royt a v neposlední řadě zazněla svědectví pamětníků. Byla také odhalena výstava dobových fotografií a dokumentů, prací žáků ZŠ Komenského i Školní ulice a také žáků ZUŠ Hanuše Steina.
Vzpomínková slavnost pokračovala bohoslužbou v kostele Sv. Tomáše a besedou s prof. Janem Roytem.
V pátek 12.5.2023 proběhla zážitková noc s Andersenem na téma knížky Honzíkova cesta od spisovatele Bohumila Říhy. Snažili jsme se napodobit Honzíkovu cestu. Po přečtení první pohádky jsme vyrazili na nádraží a jeli vláčkem směr Dešenice. Tam jsme měli zajištěn program na tvrzi, který jsme uzavřeli opékáním buřtů. Cestu zpět jsme absolvovali pěšky a plnili jsme úkoly. Když jsme dorazili do městské knihovny, která nám tento den posloužila i jako noclehárna, pokračovali jsme čtením dalších kapitol o Honzíkovi a jeho dobrodružství u babičky na vsi. S přáním na dobrou noc jsme uzavřeli tento krásný zážitkový den.
Dne 5.5.2023 proběhl každoroční vzpomínkový akt k výročí osvobození města Nýrska. Za přítomnosti pana starosty a zastupitelů města společně položili věnce k pamětní desce na Městském úřadě Nýrsko a uctili památku padlých.
Ve čtvrtek 4.5.2023 proběhla v sále nad městskou knihovnou beseda na téma Poštovní známky a jejich příběhy. V roli přednášejících vystoupili pan Václav Vetýška a pan Jiří Kožený.
Ve čtvrtek 20.4.2023 proběhla v sále nad městskou knihovnou beseda o Malajsii, kterou připravil cestovatel František Bechyně.
Třetí společné sázení nýrského lesa proběhlo v sobotu 1.4.2023 v bývalé Ptačí rezervaci za Lesním divadlem. Sešlo se přes dvacet dobrovolníků, kteří společnými silami zasadili 1320 smrků. Peníze ušetřené za sázení stromků budou stejně jako v minulém roce použity pro nemocnou Karolínku z Nýrska. Všem zúčastněným patří opět velké poděkování!
Ve čtvrtek 23.3.2023 proběhla v Nýrsku beseda s panem Liborem Markem, jejíž tématem byly záhady a zajímavosti ze života Lomikara a Jana Sladkého Koziny. O dalších tématech besedy rozhodli návštěvníci hlasováním a vybrali Jakuba Jana Rybu a Půtu Švihovského.
Další letošní čtení v knihovně se neslo v duchu jara. Příběh o jeho síle přečetla dětem jedna z maminek, paní Romana Zdichyncová. Ani tentokrát nechyběla tematická dílnička, ve které děti vyráběly ptačí hnízda.
Letošní první čtení spojené s výtvarnou dílničkou mělo za téma pohádku "O pyšné noční košilce" z knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Čtení i výtvarná dílnička byly tentokrát v režii jedné z maminek a účast byla opravdu velká - 21 dětí a 13 dospělých.
Cestovatelská beseda o Mongolsku s Tomášem Kubešem.
V pátek 15.12.2022 od 17:30 hodin proběhl v kostele sv. Tomáše v Nýrsku koncert Rybovy vánoční mše s orchestrem a koledami v podání pěveckého sboru Šumavan. Atmosféra v téměř plném kostele byla úžasná.
Každý adventní čtvrtek v se v knihovně četlo a vyrábělo. Na třetím adventním čtení dětem přečetla pohádku o sněhových vločkách paní místostarostka Mgr. Eva Denková. Po pohádce si děti vyráběly sněhové vločky z modelovacích plyšových drátků.
Každoroční zpívání koled s Deníkem se na náměstí v Nýrsku konalo dne 7.12.2022 za doprovodu kapely Capra di Fossa. Náměstím se rozezněly klasické i méně známé koledy, které si lidé mohli společně zazpívat.
Mikulášská nadílka pro děti proběhla 5.12.2022 na nýrském náměstí. Vyrostlo zde peklo, ve kterém čerti zlobivým dětem "spočítali" všechny hříchy, ale také nebe, kde na děti čekali andělé a Mikuláš s nadílkou. Všem dětem se Mikulášská nadílka moc líbila, hříšníci se jistě do příštího roku polepší.
Rozsvícení vánočního stromu na náměstí v Nýrsku proběhlo první adventní neděli 27.11.2022. Odpolední program zahájil zábavný program pro děti se skřítky a Perníčkem, následoval proslov starosty města pana Miloslava Rubáše a požehnání od představitele Jednoty bratrské pana Stanislava Pohunka. Dále vystoupily děti z nýrského DDM a večer ukončila svým vystoupením hudební skupina Zenit. Po celou dobu programu probíhaly také vánoční trhy s občerstvením.
V pondělí 24. 10. 2022 probíhal "Den informačního centra v Nýrsku" v rámci celorepublikové týdenní akce A.T.I.C. V průběhu dne nás v IC navštívily děti ze školky, školní družiny i zástupci veřejnosti. Po splnění úkolů nebo zodpovězení kvízových otázek čekal na každého malý dárek. Všem účastníkům moc děkujeme za návštěvu a budeme se těšit zase příští rok.
Další pohádkové čtení se Skřítkem Rozekvítkem. Podzim se zvířátky.
Dne 17.10.2022 proběhlo v prostorách DDM ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva.
Jedním z hlavních témat byla volba starosty a místostarosty města Nýrska. Starostou byl zvolen plným počtem hlasů Ing. Miloslav Rubáš. Místostarostkou se stala plným počtem hlasů Mgr. Eva Denková.
Všem zastupitelům přejeme hodně úspěchů do celého volebního období.
Tak jako každý půlrok, i tentokrát v knihovně právě probíhají knihovnické lekce pro první stupeň obou základních škol v Nýrsku. V předem domluvených termínech navštěvuje každá z tříd knihovnu a společně s knihovnicí si povídají o tématech souvisejících s literaturou a knihovnou samotnou.
S prvňáčky se podíváme na pohádku, na pátou třídu čeká povídání o dobrodružné literatuře. Na konci každé lekce děti mají tvořivý samostatný úkol související vždy s probíraným tématem.
Cílem akce je probudit v dětech alespoň minimální zájem o četbu a seznámit je s prostory knihovny, které mohou ve svém volném čase navštěvovat.
V sobotu 15. 10. 2022 se konalo už druhé Nýrské stromosázení, tentokrát na pasece na Blatech. Sešlo se zde přes dvacet dobrovolníků, díky kterým se opět podařilo připravenou paseku osázet v rekordním čase. Tentokrát se kromě buků sázely také borovice. Stejně jako při minulém sázení poputují peníze za vysazené stromy k nemocné Karolínce z Nýrska. Všem zúčastněným patří opět velké poděkování!
Stolpersteiny – Kameny zmizelých v Nýrsku
Kameny zmizelých je projekt, který probíhá v celoevropském měřítku. Připomíná židovské rodiny, jejichž osud násilně přervala druhá světová válka. V Nýrsku se jedná o rodinu Schwarzovu, jejíž dům stál nedaleko továrny bratrů Eksteinů, dnes Okula. Podrobnější informace o Stolpersteinech pro rodinu Schwarzovu z Nýrska byly uveřejněny v zářijovém čísle Nýrských novin.
Za rodinu přijela z Izraele paní Ester Schwarzová narozená v roce 1929 s dcerou a vnuky. S krátkým proslovem vystoupil pan starosta Rubáš, modlitbu přenesl kantor federace židovských obcí z Prahy Daniel Vaněk a o hudební vložku se postaralo příležitostné hudební trio z Nýrska a Běšin.
První Nýrské stromosázení se konalo v sobotu 1. 10. 2022 na pasece nad drůbežárnou. Sešla se necelá čtyřicítka dobrovolníků, díky kterým se podařilo připravenou paseku osázet za zhruba dvě hodiny. Peníze za vysazené stromky poputují k nemocné Karolínce z Nýrska. Všem zúčastněným patří velké poděkování, už teď pro vás chystáme další stromosázení.
V pátek 30. 9. 2022 nás v IC poprvé v letošním školním roce navštívily děti ze školní družiny ze ZŠ Školní ulice se svými vychovatelkami p. Olgou Kubečkovou a p. Lenkou Trefancovou. Pro děti jsme připravily zábavné úkoly za malou odměnu. Na další návštěvu se budeme těšit zase v říjnu.
Dne 27. 9. 2022 se v KD v Nýrsku konala zábavná talkshow s PhDr. Ivo Šmoldasem a Václavem Koptou, kteří divákům vyprávěli různé příhody z pracovního i osobního života. Všichni se dobře bavili, protože o legraci rozhodně nebyla nouze.
Podzimní Čtení se skřítkem se konalo ve čtvrtek 22. 9. 2022 v Městské knihovně v Nýrsku a jeho tématem byly houby a les. Děti si nejprve poslechly ukázku z knihy Skřítek Rozekvítek - Rok v přírodě, kterou jim poutavě předčítala paní Leona Kalná. Poté následovala výtvarná část, při které děti vyráběly muchomůrku z papíru.
Poslední ze série letních koncertů proběhl na náměstí v Nýrsku 2. 9. 2022. Jako první vystoupila kapela Fousy, po ní se na náměstí rozezněly rytmy klasických "beatlesovských" písní v podání kapely Brouci Band - The Beatles revival. Večer zakončil jako již tradičně DJ Radek Krutina.
V pondělí 1. 8. 2022 v 8:00 hodin byla v Nýrsku slavnostně zahájena výstava "20 let od povodní" za účasti představitelů města, zástupce hasičů a pana faráře. Výstava bude probíhat za příznivého počasí každý den od 8:00 do 16:00 hodin, o víkendech od 9:00 do 13:00 hodin až do 16. 9. 2022.
Druhý letní koncert na náměstí v Nýrsku, který připravilo Městské kulturní středisko ve spolupráci s Technickými službami města Nýrska a hasiči z Nýrska, se konal 15. července 2022. Jako první vystoupila od 17:00 hodin hudební skupina Nora, poté zaplněnému nýrskému náměstí zazpíval Václav Noid Bárta s kapelou. Závěr patřil DJ Radkovi Krutinovi, který opět potěšil všechny posluchače skladbami různých žánrů.
V rámci projektu "Společně poznáváme historii Královského Hvozdu" byly uspořádány dvě přeshraniční exkurze pro žáky základních škol. První se uskutečnila ve čtvrtek 19. května a druhá ve čtvrtek 2. června 2022. Obou exkurzí se vždy společně účastnila jedna třída základní školy z Německa a jedna třída základní školy z Nýrska. V průběhu exkurze navštívili žáci Klatovy, kde pro ně byla připravena komentovaná prohlídka o historii Klatov, společně navštívili také Barokní lékárnu, katakomby a pavilon skla PASK. Dalším cílem těchto exkurzí byl hrad a zámek Klenová.
Realizace projektu proběhla velmi úspěšně, projekt byl velmi kladně hodnocen žáky i učiteli. Na základě tohoto projektu je vznik nových námětů a témat na pokračování dalších česko-německých společných setkání.
Bavorský partner realizoval zrcadlový projekt.
Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se konalo poslední předprázdninové Čtení se skřítkem. Zajímavé bylo tím, že tentokrát probíhalo venku před knihovnou. Děti si nejprve poslechly ukázku z knihy Skřítek Rozekvítek - Rok v přírodě, kterou jim poutavě předčítala paní Leona Kalná. Poté následovala výtvarná část, při které děti zkrášlovaly svými obrázky prostor na náměstí před knihovnou. Připraveny pro ně také byly už hotové obrázky, ve kterých se mohly vyfotit z výšky a zahrát si tak na motýla nebo se třeba stát potravou krokodýla.
Každoroční česko-německé setkání rodáků proběhlo v pátek 20. a sobotu 21. května 2022. V pátek byla pro účastníky připravena prohlídka archivu na radnici města Neukirchen b. Hl. Blut a také výlet z Hofbergu k památníku u Stangenrucku. Sobotní program se odehrával v Nýrsku. Dopoledne zde probíhala bohoslužba v kostele sv. Tomáše, po které následovala vzpomínka na mrtvé pod křížem na starém hřbitově. Odpoledne byla na programu prohlídka města Nýrska a návštěva muzea Královského hvozdu, poté se všichni účastníci přesunuli do sálu městské knihovny, kde pro ně bylo připraveno občerstvení. Na závěr dne čekalo rodáky promítáni filmu "Vytěsněná paměť Šumavy" v hostinci "Zur Linde" v Neukirchenu b. Hl. Blut.

Foto: Sigrun Reuscher, 97461 Hofheim
Dne 9. 6. 2022 se v Úborsku konalo další z česko-německých setkání představitelů obcí zapojených do akčního sdružení Královský hvozd. Toto sdružení se zabývá podporou a rozvojem česko-německé spolupráce již od roku 2000 a zahrnuje 7 obcí DSO Úhlava a 5 sousedících bavorských obcí. Tématem setkání bylo nejen zhodnocení práce během uplynulých let, ale také plány na rozvoj spolupráce a komunikace do dalších období.
Dne 6. 5. 2022 proběhl každoroční vzpomínkový akt k výročí osvobození města Nýrska. Zástupci města a účastníci konvoje položili věnce k pamětní desce na Městském úřadě Nýrsko, na hřbitov k pomníku obětí fašismu a také k pomníku obětí transportu smrti v Bystřici nad Úhlavou.
Každou středu od 13:00 do 16:00 hodin se v Nýrsku schází klub seniorů, který vede paní Leona Kalná. Pro seniory připravuje různé akce, besedy a přednášky. Před prázdninovou pauzou vyrazil klub na posezení na fotbalové hřiště, kde pro ně bylo připravené občerstvení. Další týden pro ně byl uspořádán výlet, na který si mohli zvolit způsob dopravy - pěšky, na kole nebo autobusem. Cílem výletu byl zámek v Bystřici nad Úhlavou s otevřenými zahradami, ve kterém si senioři zavzpomínali na doby minulé. Každá z účastnic přidala nějakou vzpomínku do placu, a tak tři hodinky u krásného povídání a kávy utekly jako voda.
V průběhu celého školního roku navštěvovaly infocentrum děti ze školní družiny ZŠ Školní v Nýrsku. Během návštěv se dozvěděly mnoho informací o Nýrsku a o místních zajímavostech. Na závěr byla pro děti připravena také výtvarná soutěž, ve které měly za úkol nakreslit jedno ze tří okolních zajímavých míst. Děti se úkolu zhostily na výbornou, do infocentra nám přinesly mnoho krásných obrázků. Autoři nejlepších děl byli oceněni, všechny výtvarné práce jsou vystaveny v infocentru do konce prázdnin.
V pátek 10. června 2022 se konal první letní koncert na náměstí v Nýrsku, který připravilo Městské kulturní středisko ve spolupráci s Technickými službami města Nýrska a hasiči z Nýrska. Jako první vystoupila od 17:00 hodin hudební skupina Lord, poté nýrské náměstí rozduněl svými skladbami Miloš Dodo Doležal s kapelou. Na závěr vystoupil DJ Radek Krutina, který zahrál písně ze všech různých hudebních žánrů, na své si tak mohli přijít všichni posluchači.
V sobotu 4. června se na nýrském fotbalovém hřišti konal Den dětí. Program odstartovalo ve 13:00 hodin vystoupení dětí z DDM Nýrsko, po nich následovalo zábavné představení Správná čtyřka na safari, při kterém děti plnily různé úkoly. Během celého odpoledne se návštěvníci mohli seznámit se složkami IZS - Policií ČR, Hasiči Nýrsko a Armádou ČR. Přítomný byl také BESIP a místní spolky - zahrádkáři, fotbalisté, rugbisté a gymnastky, kteří dětem představovali svou činnost. Pro nejmenší návštěvníky byly připravené nafukovací hrady, bublinkovač a malování na obličej.
V sobotu 2. října proběhlo v Nýrsku další setkání rodáků, kteří se v Nýrsku narodili ještě před válkou. Součástí setkání byla i slavnostní mše, kterou sloužil plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub. Poté se účastníci přesunuli na starý hřbitov, kde proběhlo slavnostní vysvěcení nově rekonstruovaného kříže Stollowského. V programu postupně vystoupili se svými projevy starosta města Nýrska Miloslav Rubáš, který odsoudil způsob likvidace starého hřbitova, jež proběhla začátkem 90. let minulého století. Následně vystoupila Jana Bečvářová, přidala i osobní vzpomínku na prababičku, která je na tomto hřbitově pochována, ve druhé části svého vystoupení tlumočila pozdrav od paní Dederové z Fondu česko- německé spolupráce. Tento fond spolufinancoval opravu kříže. Dalším vystupujícím byl Sepp Steinbrenner zastupující spolek rodáků, který ve svém projevu poděkoval dodavatelské firmě JSF s. r. o. a všem, kteří se na opravě kříže podíleli. Následně pan biskup provedl vlastní akt požehnání. Celý program bezvadně moderovala starostka Loučimi Jana Dirriglová. Hezkou atmosféru celého dopoledne doplňoval hudbou a zpěvem pěvecký sbor ze Základní umělecké školy v Klatovech pod vedením Jaroslava Pletichy. Závěrem je nutné poděkovat farnosti Nýrsko a faráři Ryszardovi Potegovi za celkové zajištění akce včetně občerstvení hostů a pracovníkům Technickým službám města Nýrska za květinovou výzdobu a úklid hřbitova.
V pátek 3. září pro vás Městské kulturní středisko Nýrsko opět připravilo koncert na našem náměstí. Tentokrát jsme na podiu přivítali hudební skupinu Lake Malawi založenou v roce 2013 Alebertem Černým, kterého jste mohli minulý rok vidět v pořadu Toje tvář má známý hlas. V květnu roku 2019 se zúčastnili hudební soutěže Eurovision Song Contest v Tel Avivu. Celý program již od 17.00 hodin odstartovala známá místní skupina Chai
V sobotu 28. srpna proběhlo slavnostní žehnaní nové hasičské cisterny, kterou město Nýrsko zakoupilo. I přes určitou nepřízeň počasí se na tento významný den sjela řada pozvaných hostů, kteří chtěli svou přítomností vyjádřit podporu sboru. Samozřejmostí byla účast našeho starosty Ing. Miloslava Rubáše, který jednotku podporuje již od svého nástupu do funkce v roce 1998. Slavnostní přestřižení pásky provedl společně starosta Ing. Miloslav Rubáš, starosta sboru Jiří Hošťálek, velitel jednotky Milan Václavovic a náměstek krajského ředitele HZS plk. Ing. Jiří Bártek. Poté proběhlo samotné žehnání nové cisterny, které provedl místní farář Ryszard Potega. Od starosty Markuse Müllera obdrželi jako dar růženec, který by měl ochránit hasiče, aby se pokaždé vrátili ze zásahu v pořádku ke svým nejbližším. Tento růženec byl rovněž požehnán a umístěn do kabiny cisterny. Na závěr celé slavnosti proběhla dekorace 22 hasičů pamětní medailí, kterou jim věnoval velitel jednotky Milan Václavovic jako památku na jejich nasazení na jaře loňského roku, při zajištění služeb u obchodů při začátku pandemie Covidu.
V pátek 17. července jsme se po dlouhé době sešli na našem náměstí a zaposlouchali se do známých písní legendární skupiny Queen v podání Pilsen Queen Tribute Band.
Po velkém zájmu o besedu Putování od hradu Pajrek k hradu Klenová, která proběhla 16. ledna letošní roku, uspořádalo Městské kulturní středisko tuto besedu ještě jendou. Ve čtvrtek 1. října jsme se tak s Liborem Markem opět vydali na Putování od hradu k Pajrek k hradu Klenová.
Ve čtvrtek 24. září 2020 uspořádalo Městské kulturní středisko Nýrsko v městské knihovně letos podruhé pohádkové čtení v rámci akce Do pohádky se zvířátky. Pohádku přečetl předseda rybářského svazu v Nýrsku, pan Miroslav Suchan st. a tímto bychom mu rádi ještě jednou poděkovali. Děti se tak mohly dozvědět, jak napovídá sám název přečtené pohádky, Proč má sumec vousy. Kromě toho se mohly zeptat na cokoliv dalšího, co je zajímalo z rybářské oblasti. Po čtení následovala výtvarná dílna, ze které si děti odnesly krásnou rybičku k zavěšení, vyrobenou z CD. Čtvrteční akce v knihovně se zúčastnilo celkem 15 dětí se svými rodiči a věříme, že si čtení i vyrábění užili.
Ve čtvrtek 10. září 2020 proběhla beseda Odsunuté děti Šumavy, kterou připravila organizace Paměť národa. Ve spolupráci s německým spolkem Heimatgemeinde der Stadt Neuern in Böhmerwald natočili v bavorském městečku Neukirchen beim heiligen Blut šestnáct šumavských pamětníků poválečného odsunu německého obyvatelstva z Československa. Pořízené rozhovory vzhledem k věku pamětníků a pamětnic reflektují tragické události odsunu z pohledu nezletilých, kteří se během odsunu loučili nejenom s domovem, ale i se svým dětstvím. Jejich vzpomínky poskytují vhled do polozapomenuté staleté kulturní tradice šumavských Němců. Více informací a natočené materiály najdete na stránkách https://www.pametnaroda.cz/cs/odsunuta-pamet-sumavy
V pátek 4. září se od 19.00 hodin na náměstí konal koncert známé zpěvačky Olgy Lounové s její kapelou. Účast byla veliká a nejen děti a mladí, ale i staří si jistě koncert náramě užili. Zazpívala své velice známé písně, do kterých zapojila celé náměstí a nechybělo ani pozvání dětí na pódium. Jistě v každém zanechala pozitivní zážitek z koncertu, který ještě zvýraznila následující autogramiádou. Od 20.30 hodin převzal otěže DJ Radek, který pouštěl největší rádiové pecky a tak všichni mohli pokračovat v tanci a zábavě.
Výstava Příběhy bezvýhradné lidskosti - Přemysl Pitter, výjimečná postava v dějinách 20. století přibližuje na příkladech lidských osudů přelomové události v českosovenských a evropských dějinách 20. století. Představuje ve své celistvosti a akcentované společenské angažovanosti možnost obohacení učebních materiálů na základních a středních školách. Je koncipována jako příspěvek k prohloubení výuky ve společenskovědních oborech, nabízí závažný etický a emocionální rozměr a prezentuje kladné morální společenské vzory.
V sobotu 1. srpna 2020 se zaplnilo náměstí posluchači, kteří se přišli podívat na hudební vystoupení Bohuše Matuše a Magdy Malé. Celou akci uváděl Richard Jandovský. Zazněly známé písně z muzikálových her nebo dokonce písně Karla Gotta. Ke konci vystoupení si přizvali i děti mezi sebe na pódium. Následovala autogramiáda a mezi tím se připravila na pódium nýrská hudební skupina Chai. Občerstvení zajistily Technické služby města Nýrska, SDH Nýrsko, Oliver café a Ludus bar.
Rozkvetlé parky a čisté ulice, natřené fasády domů, opravené památky. Tak kdyby to vypadalo v každém městě, městečku a vesnici....To je sen mnohých z nás. Tento sen se snaží naplňovat Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s. ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Několik let totiž pořádají výstavu Má vlast cestami proměn, která přináší svědectví o proměnách zanedbaných míst v místa upravená a užitečná. Prostřednictvím fotografií a příběhů prezentují stav před rekonstrukcí a po ní. Každý rok je na výstavě možné zhlédnout opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí, návsi či koupaliště. Právě proměnou nýrského koupaliště se do letošního ročníku zapojilo i město Nýrsko.
Letošní vzpomínkový akt k 75. výročí osvobození města Nýrska se uskutečnil ve zcela komorním duchu. Zástupci města Nýrska položili věnce k pamětní desce na Městském úřadě Nýrsko, na hřbitov k pomníku obětí fašismu a také k pomníku obětí transportu smrti v Bystřici nad Úhlavou.
V pátek 28. února do sálu Městské knihovny Nýrsko zavítal Tomáš Kubeš se svým vyprávěním nejen o cestách divočinou východní Sibiře, ale také o životě a lidech v této oblasti.
V letošním roce se pro pohádková čtení v knihovně zvolilo téma Do pohádky se zvířátky a uskuteční se jich celkem deset. První takové čtení proběhlo ve čtvrtek 20. února a zúčastnilo se ho 11 dětí a 8 rodičů. Pohádku o vlkovi přečetla tajemnice města Nýrska Blanka Kinská a poté následovala dílnička, ze které si každé dítě odneslo masku vlka na obličej, kterou vyrobilo společně se svým rodičem. Cílem akce je probudit v dětech lásku ke čtení, naučit je poslouchat čtený text, zlepšit jejich manuální zručnost i jejich zařazování do kolektivu. Na další pohádku se zvířátky a výtvarnou dílničku se můžete těšit již ve čtvrtek 26. března.
Ve čtvrtek 16. ledna se zaplněný sál městské knihovny společně s Liborem Markem vydal filmovým promítáním na Putování od hradu Pajrek k hradu Klenová. Besedy se zúčastnili i tři nýrští občané, kteří ztvárnili postavy při natáčení na hradě Pajrek. Vedoucí Městského kulturního střediska Jana Pešková všechny návštěvníky přivítala, poděkovala za hojnou účast a současně se omluvila, že nebylo možné do sálu vpustit všechny zájemce o promítání. Nabídla jim, že se mohou zúčastnit té samé besedy v Janovicích nad Úhlavou ve čtvrtek 23. ledna nebo svůj zájem projevit do konce února v Informačním centru města Nýrska či v Městské knihovně Nýrsko. Při velkém počtu zájemců bychom Libora Marka pozvali do Nýrska znovu.
Městské kulturní středisko Nýrsko pořádalo v pátek 20. prosince v kostele sv. Tomáše vánoční koncert, kde od 18 hodin vystoupilo Volné sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů.
Již po deváté jsme se zapojili do oblíbené akce Česko zpívá koledy. V doprovodu kapely Capra di Fossa jsme si letošní rok zazpívali Nesem vám noviny; Narodil se Kristus Pán; Půjdem spolu do Betléma; Jak si krásné, neviňátko; Pásli ovce Valaši a nechyběly ani Vánoce, Vánoce přicházejí.
V neděli 1. prosince proběhlo tradiční rozsvícení vánočního stromu na nýrském náměstí. Letošní program byl ještě obohacen programem pro děti s názvem Veselé Vánoce s Olafem. K poslechu nám zahrál Sentiment Jaroslava Pletichy.
Hudební odpoledne proběhlo v pátek 6. září. Na pódiu se vystřídala českobudějovická skupina Seven a dívčí trio Inflagranti.
Ve dnech 14. - 15. června se konalo Nýrské dřevosochání.
Dne 27.dubna byla ZUŠ Nýrsko přejmenovaná na Základní školu Hanuše Steina.
V rámci projektu "Rodinný život na obou stranách hranice" se 22. září uskutečnil první výlet za poznáním sousedních bavorských obcí.